Bežná vec na každodenné použitie, súčasť štúdiového vybavenia alebo vytúžený komfort.
Vybrať si tie správne slúchadlá je veľmi jednoduché, no napriek tomu s tým má veľa ľudí problém. Tento článok nie je o tom, aby sme vybrali konkrétny model slúchadiel, úlohou je zorientovať sa v tom, aké typy slúchadiel existujú a aké je ich najefektívnejšie využitie.
Zo skúseností vieme, že najčastejšie hľadáte slúchadlá na bežné nosenie vonku, športové slúchadlá, prípadne domáce hifi / štúdio a tiež slúchadlá na DJing.
V prípade, že hľadáte slúchadlá na nosenie von, môžete pokojne voliť v tejto dobe čoraz vyhľadávanejšiu bluetooth variantu, alebo klasickú káblovú verziu.
Nasledujúcou otázkou je, či máte záujem o slúchadlá do uší, na uši alebo okolo uší.
Verziu do uší veľmi dobre poznáte a nie je pri nej veľmi čo vysvetlovať, avšak pri ďalšom výbere je treba zamyslieť sa nad tým, ako dlho v priemere slúchadlá počúvate. V prípade, že je to hodina a viac vkuse, je na mieste zamyslieť sa nad typom slúchadiel s konštrukciou okolo uší. Pri dlhšom počúvaní netlačí na uší, pretože náušník obopína celé ucho a vo všeobecnosti lepšie izolujú okolitý hluk.
   
Okolitý hluk sa dá potlačiť aj elektronicky pomocou funkcie Noise Canceling. Touto funkciou disponujú slúchadlá vyšších kategórií a najlepšie využitie majú najmä vo verejnej doprave, lietadlá, autobusy, prípadne vlaky. Táto funkcia je špecifická najmä pre slúchadlá okolo uší, pretože je najúčinnejšia, avšak na trhu sú aj niektoré modely na uši a dokonca aj in ear slúchadiel, ktoré disponujú touto funkciou.
Aktuálne modely slúchadiel na von ponúkajú tiež funkcie TalkThru, kedy sa hudba stíši vždy keď s niekým rozprávate, prípadne možnosť Ambient Aware, ktorou zosilníte okolitý hluk stlačením tlačidla, čiže nemusíte slúchadlá vôbec skladať dole z hlavy.
Veľmi vyhľadávanou kategóriou slúchadiel sú športové modely. Často si zákazníci zakúpia klasické slúchadlá z prvej kategórie “na von” a časom zistia, že slúchadlá sú opotrebované (roztrhané náušníky, zlomené káble), prípadne pri výbere in ear slúchadiel vôbec nedržia v uchu.
Ide o najčastejšie chyby pri nákupe, pretože slúchadlá na šport sú vyrobené z odolných materiálov a konštrukčne sú prispôsobené tak, aby aj pri pohybe dobre držali v uchu.
Netreba zabúdať na to, že pri nákupe bezdrôtových slúchadiel sa od svojho mobilu, alebo prehrávača nemôžete vzdialiť na viac ako 10 metrov, pretože Bluetooth pripojenie nad túto vzdialenosť vypadáva, a tiež pri vodotesných modeloch nemusia fungovať na plavárni, pretože Bluetooth signál sa pod vodou neprenáša.
Treťou veľmi populárnou kategóriou sú slúchadlá na domáce hifi. Spravidla sa jedná o káblové verzie slúchadiel, pretože prenos káblom je vo vyššej kvalite než bluetooth, avšak na trhu je niekoľko modelov, ktoré ponúkajú bezdrôtové pripojenie pomocou vlastnej siete. Ich súčasťou je dokovacia stanica, z ktorej je vysielaný bezdrôtový signál vo vyššej kvalite než pri bluetooth prenose. Tieto slúchadlá bežne ľudia používajú pri pozeraní TV nielen vďaka vyššej kvalite, ale aj nižšej latencii, teda oneskoreniu, ktoré môže pri bluetooth prenose spôsobiť, že pri akčných filmoch, prípadne športových prenosoch vidíte skôr obraz a zvuk ide v slúchadlách s miernym oneskorením.
Ak však ostane pri káblových slúchadlách, tak sa opäť rozhodujete medzi slúchadlami na uši a okolo uší, avšak pri domácom počúvaní sa pozornosť upriamuje aj na to, či majú slúchadlá otvorenú, alebo uzatvorenú konštrukciu. Pri otvorenej konštrukcii dosiahnete kvalitnejší priestorový zvuk, avšak za cenu toho, že počujete všetko čo sa okolo vás deje. Tieto slúchadlá sú určené na počúvanie v tichej miestnosti, prípadne štúdiu. Rovnako hudbu, ktorú počúvate počuje každý okolo vás, čiže môže tento zvuk rušiť osoby okolo vás.
Poslednou kategóriou slúchadiel, ktoré vyhľadávate sú slúchadlá na DJing. Zväčša ide o slúchadlá s odolnou konštrukciou bez mikrofónu. Bluetooth pri nich tiež nehrá rolu, pretože oneskorenie pri prenose signálu by znemožnilo schopnosť mixovať hudbu. V tejto kategórii slúchadiel tiež existujú modely okolo uší, na uši a niekoľko typov aj vo verzii do uší.
Mnohí z vás majú doma slúchadlá, ktoré považujú za nepoužiteľné, či už roztrhanými náušníkmi, chýbajucimi dielmi alebo zlomeným káblom. Tieto slúchadlá netreba vyhadzovať do koša, najmä ak ide o slúchadlá od známych výrobcov. Existuje veľká pravdepodobnosť, že stále existujú náhradné diely, ktoré síce nie sú najlacnejšie, avšak vždy je investícia do nich nižšia, než do nových slúchadiel.
Veríme, že sme vám pomohli zorientovať sa v tom, aké slúchadlá na trhu existujú. Rozdelení slúchadiel do kategórií existuje omnoho viac, avšak vychádzali sme z toho, čo zákazníkov najviac zaujíma a budeme iba radi, ak budeme môcť pomôcť pri výbere slúchadiel aj vám.
Autor: Drahosh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *