Skvelá funkcia, ktorú dnes ponúka každý profesionálny DJský software a aj väčšina hardware prehrávačov. Výnimkou dokonca nie sú ani niektoré druhy gramofónov. Jedným z prvých bol Numark TTX viac ako 10 rokov dozadu.

Na čo môžeme Master Tempo respektíve Key Lock použiť? Je to jednoduché. Zapnete funkciu Master Tempo a zrýchlujete, či spomalujete track bez toho, aby sa vám menila tónina. Túto funkciu je dobré využiť ak robíte dlhé prechody s melodickými skladbami, ktoré máte samozrejme logicky zoradené podľa harmónií. Funkciu Master Tempo tiež oceníte, keď patríte medzi DJov, ktorým počas prechodu „utekajú“ tracky a pri doťahovaní tempa pri rýchlom pootočení jogu dopredu alebo dozadu nepočujete pre niekoho nepríjemný natiahnutý alebo zrýchlený zvuk. (opisuje sa to ťažko, ale vyskúšajte si to a uvidíte, čo tým myslíme. J ).

Podľa toho, čo sme písali ide o naozaj o zázračnú funkciu, ktorá rieši veľa problémov, ale… ako všetko dokonalé a úžasné to má vždy nejaký háčik.

Master Tempo je asi jediná funkcia v samotnom prehrávači, ktorá nejakým spôsobom pracuje so zvukovou stopou – deformuje ju. V reálnom čase teda pracuje s množstvom dát, ktoré musí upraviť tak, aby dosiahla požadovaného efektu a teda zachovanej tóniny. Je teda logické, že výsledný zvuk, ktorý pôjde z prehrávača bude nižšej kvality, ako ten bez použitia tejto funkcie. Podobne sú na tom aj programy na produkciu hudby. Ak teda robíte mixy v Abletone a chcete pracovať s najkvalitnejšou možnou nahrávkou, tak voľte Re-Pitch track. V prípade, že chcete zachovať pôvodnú tóninu, tak je pre vás ideálna možnosť Complex Pro, respektíve v iných software sa môže nazývať aj Poly Complex.

Pre software Serato DJ dokonca existuje utilitka s názvom Pitch n Time DJ, ktorú si môžete stiahnuť za 29€ a poskytuje lepší procesing, než pôvodná funkcia Master Tempo v Serato DJ.

Jednoznačná odpoveď na to, či Master Tempo používať, alebo nie neexistuje. V princípe je jasné, že pokým zvuk prejde z playeru do mixu, cez zosilňovače, procesor až do reproduktorov, tak dôjde ku jeho deformácii či už použijete túto funkciu alebo nie. Všetko teda záleží od toho, aký DJ setup používate a ako veľmi vám záleží na výslednom zvuku, ktorý prezentujete svojim poslucháčom.

 

 

Drahosh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *